1) spowodują obniżenie kosztów ponoszonych przez Zamawiającego na eksploatację i konserwację wykonanego przedmiotu umowy, 2) spowodują poprawienie parametrów technicznych przedmiotu umowy, 3) wynikać będą z aktualizacji rozwiązań z uwagi na postęp technologiczny i/lub zmiany obowiązujących przepisów. Pytanie: W jaki sposób będzie liczone wynagrodzenie Wykonawcy w przypadku zmiany uzasadniającej podwyższenie wynagrodzenia z jednoczesnym zachowaniem korzystnego dla Zamawiającego charakteru zmiany? Wykonawca wnosi o odpowiednie uzupełnienie zapisów umowy w tym zakresie.
Odpowiedź: Sposób obliczenia wysokości wynagrodzenia wykonawcy reguluje par. 5 umowy
Pytanie nr 2: § 3 ust. 2 pkt 10 - W przypadku przedłużenia terminu wykonania umowy Wykonawca poniesie wszystkie koszty związane z utrzymaniem placu budowy (m. in. organizacji ruchu, objazdów autobusów, ochrony, gwarancji, utrzymania czystości). Pytanie: Czy w przypadku, gdy przedłużenie terminu wykonania umowy następuje z przyczyn niezależnych od Wykonawcy (w tym w szczególności leżących po stronie Zamawiającego), jest on również zobowiązany do ponoszenia opisanych kosztów? Wykonawca wnosi o odpowiednią zmianę przedmiotowego zapisu i umożliwienie mu zwrotu kosztów utrzymania budowy w przypadku, gdy przedłużenie terminu wykonania umowy następuje z przyczyn nieleżących po stronie Wykonawcy. Obecnie zapis może obarczać Wykonawcę nieuzasadnionym ryzykiem ponoszenia kosztów przedłużenia umowy.
Odpowiedź: Powyższą sytuację regulują zapisy par. 7 ust. 2 w powiązaniu z par. 5 ust. 1 par. 5 umowy
Pytanie nr 3: § 4 ust. 1 - Wykonawca zobowiązuje się wykonać siłami własnymi zakres rzeczowy robót wynikający ze złożonej oferty. Pytanie: Czy w ocenie Zamawiającego przywołany zapis nie stoi w sprzeczności z zapisem § 4 ust. 3 umowy, zgodnie z którym "Wykonawca zobowiązany jest do dostarczenia Zamawiającemu w formie pisemnej, wykazu wszystkich Podwykonawców, którym powierzy wykonywanie robót oraz wykazu Podwykonawców dostaw lub usług o wartości umowy powyżej 50 000 zł oraz zakresu tych robót, dostaw i usług ze wskazaniem, który z Podwykonawców będzie je wykonywał"? Czy każdorazowe zaangażowanie dodatkowego podwykonawcy będzie wymagało sporządzenia aneksu do umowy? Wykonawca wnosi o usunięcie zapisu § 4 ust. 1 w celu uniknięcia wątpliwości w tym zakresie.
Odpowiedź: Zapisy umowne w powyższym zakresie zostały skorygowane o treści jak w modyfikacji wzoru umowy.
Pytanie nr 4: § 5 ust. 23: Warunkiem dokonania zapłaty jest dołączenie do faktury (częściowej i końcowej) oryginałów oświadczenia Podwykonawców lub dalszych Podwykonawców o uregulowaniu wszystkich należności wynikających z realizacji umowy o podwykonawstwo, zawierające dodatkowo: 1) informację, czy należności te zostały zapłacone w umówionym terminie, a w przypadku opóźnienia płatności, wskazujące ilość dni tego opóźnienia, 2) oświadczenie, że nie wnoszą oni do Wykonawcy żadnych roszczeń z tytułu tych umów. 3) w przypadku, gdy Wykonawca realizuje umowę bez udziału Podwykonawców - warunkiem dokonania zapłaty jest dołączenie do faktury oryginału oświadczenia Wykonawcy Pytanie: Taki wymóg może być niemożliwy do zrealizowania przez Wykonawcę w razie sporu z podwykonawcą co do zasadności należnego wynagrodzenia (np. w razie naliczenia kar umownych i dokonaniu ich potrącenia z wynagrodzenia podwykonawcy). Czy w związku z powyższym Wykonawca będzie uprawniony do żądania zapłaty wynagrodzenia w sytuacji, gdy nie przedłoży wskazanych oświadczeń, a jednocześnie uprawdopodobni odpowiednimi dokumentami (np. nota obciążeniowa, oświadczenie o potrąceniu wierzytelności), że wynagrodzenie podwykonawcy w wysokości wystawionej faktury nie jest należne?
Odpowiedź: Zapisy umowne w powyższym zakresie zostały skorygowane o treści jak w modyfikacji wzoru umowy.
Pytanie nr 5: § 6 ust. 1 pkt. 1 lit a): Zamawiającemu przysługuje prawo do odstąpienia od umowy bez zapłaty przez niego kar umownych w przypadku stwierdzenia, że Wykonawca rażąco naruszył zasady prowadzenia robót budowlanych lub wykonuje je niezgodnie z niniejszą umową. Pytanie: Czy zważywszy na treść art. 99 ust. 1 p.z.p., nakazującego formułowanie opisu zamówienia w sposób jednoznaczny, Zamawiający dokona modyfikacji zapisu poprzez wprowadzenie katalogu naruszeń (niezgodności z umową), skutkujący możliwością odstąpienia od umowy? Z obecnego zapisu umowy wynika, że jakiekolwiek działanie lub zaniechanie Wykonawcy, choćby nieistotne, może stanowić przesłankę do odstąpienia od umowy przez Zamawiającego.
Odpowiedź: W zakresie § 6 ust. 1 pkt. 1 lit a) Zamawiający pozostawia zapis umowy bez zmian.
Pytanie nr 6: § 8 ust. 10 - W trakcie trwania okresu gwarancji Zamawiający zastrzega sobie prawo do zwoływania okresowych przeglądów gwarancyjnych. Pytanie: Czy zważywszy na treść art. 99 ust. 1 p.z.p., nakazującego formułowanie opisu zamówienia w sposób jednoznaczny, Zamawiający dokona modyfikacji zapisu poprzez wprowadzenie maksymalnej liczby przeglądów gwarancyjnych, jakie będą mogły być zwołane przez Zamawiającego?
Odpowiedź: Zamawiający doprecyzował zapisy umowy w powyższym zakresie o treści jak w modyfikacji wzoru umowy.
Pytanie nr 7: Pytanie do treści całego § 9 ust. 1 pkt. 1 - w przytoczonym punkcie przewidziano sytuację (lit. a), w której kara umowna naliczana jest za sam fakt opóźnienia, które może być niezależne od Wykonawcy. Czy Zamawiający pozytywnie rozpatrzy wniosek Wykonawcy o zmianę wskazanych zapisów poprzez uzależnienie zapłaty kary umownej od zaistnienia zwłoki po stronie Wykonawcy?
Odpowiedź: W zakresie § 9 ust. 1 pkt. 1 Zamawiający pozostawia zapis umowy bez zmian.
Pytanie nr 8: § 10 ust. 9 - Jeżeli Wykonawca nie usunie wad w terminie 14 dni licząc od dnia wyznaczonego przez Zamawiającego na ich usunięcie, to Zamawiający może zlecić usunięcie wad osobie trzeciej na koszt Wykonawcy (w ramach wykonawstwa zastępczego). W tym przypadku koszty usuwania wad będą pokrywane w pierwszej kolejności z wniesionego zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Pytanie: Termin wyznaczony przez Zamawiającego może być z przyczyn technicznych niemożliwy do dochowania, a obecny zapis nie wymaga wyznaczenia terminu technicznie uzasadnionego, pozostawiając tę kwestię swobodnemu uznaniu Zamawiającego. Czy w związku z powyższym Zamawiający zmodyfikuje zapis umowy poprzez doprecyzowanie, że wyznaczony termin musi być technicznie uzasadniony i możliwy do realizacji?
Odpowiedź: W zakresie § 10 ust. 9 Zamawiający pozostawia zapis umowy bez zmian.