Odpowiedź na zapytania do specyfikacji istotnych warunków zamówienia
Zgodnie z art. 38 ust. 2 oraz ust. 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1843 z późn. zm.), w związku ze złożonym zapytaniem do treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia w imieniu Zamawiającego udzielam następujących wyjaśnień:
Pytanie nr 1
W związku z odpowiedziami Zamawiającego na pytania z dnia 27.08.2020r. na pytanie nr 5, 21, 27, proszę o precyzyjne wskazanie, w którym miejscu kosztorysu czy formularza ofertowego należy założyć kwotę 150 000,00 brutto na potrzeby zabezpieczenia wskazanych w OPZ pkt. 13 i 14 czynności będących po stronie Wykonawcy.
Odpowiedź
Zamawiający uzupełnił już przedmiar ofertowy o brakujące pozycje do wyceny.
Pytanie nr 2
W związku z odpowiedziami Zamawiającego na pytania z dnia 27.08.2020r. na pytanie nr 5, proszę o wyjaśnienie w jaki sposób zostanie obliczone wynagrodzenie wykonawcy za usługę koparką, polegającą na przygotowaniu wykopu w miejscu wskazanym i zgodnie z wytycznymi wojska. W jaki sposób będzie rozliczany przerzut koparki, jeżeli miejsce wskazane przez wojsko okaże się na odległym terenie.
Odpowiedź
Zamawiający wyjaśnia, iż miejsce transportu koparki to rejon ul. Ku Dołom (teren Gliwic – w dwie strony ok. 12 km) na poligon wojskowy, gdzie zostaną zdetonowane niewybuchy. Na potrzeby złożenia oferty usługa ta winna się zawierać w kwocie 150.000 zł podzielonej między dwie pozycje kosztorysowe.
Pytanie nr 3
W związku z odpowiedziami Zamawiającego na pytania z dnia 27.08.2020r. na pytanie nr 7, proszę o informacje w których pozycjach kosztorysowych należy przyjąć 50% materiału z odzysku? Proszę również o wskazanie w których miejscach Zamawiający chce zabudować materiał przeznaczony do powtórnego wykorzystania.
Odpowiedź
Dotyczy obszaru 2A
Uzupełniono przedmiar ofertowy b. drogowej (bez inf. row.) w zakresie układania krawężników kamiennych pochodzących z rozbiórki (pozycje 22.2A i 22.4A).
Jeżeli kostka kamienna z rozbiórek będzie spełniała wymagania opisane w dokumentacji projektowej oraz STWiORB należy ją uwzględnić przy nawierzchni w poz.: 10.1; 13.1; 14.1 i 16.1 przedmiaru ofertowego.
W przypadku gdy kostka nie spełnia wymagań projektowych należy w wyżej wymienionych pozycjach zastosować nową kostkę.
Dotyczy obszaru 4A
Ustawienie krawężników kamiennych pochodzących z rozbiórki należy uwzględnić w poz. 9.2 przedmiaru ofertowego.
Jeżeli kostka kamienna z rozbiórek w obszarze 2A będzie spełniała wymagania opisane w dokumentacji projektowej oraz STWiORB należy ją uwzględnić przy nawierzchni w poz.: 7.1 przedmiaru ofertowego.
W przypadku gdy kostka nie spełnia wymagań projektowych należy w wyżej wymienionych pozycjach zastosować nową kostkę.
Pytanie nr 4
W związku z odpowiedziami Zamawiającego na pytania z dnia 27.08.2020r. na pytanie nr 12, 23, proszę o precyzyjne wskazanie miejsca dodatnia dodatkowej pozycji, dotyczącej utrzymania placu budowy.
Odpowiedź
Utrzymanie placu budowy zostało dodane do przedmiarów ofertowych (poz. 24, b. drogowa (bez inf. row.), obszar 2A).
Pytanie nr 5
W związku z odpowiedziami Zamawiającego na pytania z dnia 27.08.2020r. na pytanie nr 24, proszę o wskazanie kiedy oferent powinien przedstawić odrębne kalkulacje za 1 miesiąc dla okresu powyżej 3 miesięcy przedłużenia terminu wykonania umowy? Wraz z oferta? W kosztorysie ofertowym?
Odpowiedź
Kalkulacja winna zostać uwzględniona w przedmiarze ofertowym (poz. 24, b. drogowa (bez inf. row.), obszar 2A).
Pytanie nr 6
W związku z punktem 14 załącznika nr 13 do SIWZ. Proszę o ujawnienie jakie potencjalne koszty mogą obciążać Wykonawcę w związku z objazdami wyznaczonymi dla pojazdów komunikacji Zbiorowej. Dla ZTM jak i PKM potencjalny wykonawca, oferent nie jest stroną do rozmów.
Odpowiedź
Objazdy wyznaczane dla komunikacji miejskiej stanowią element tymczasowej organizacji ruchu. Sposób rozwiązania tymczasowej organizacji ruchu jest zależny m.in. od przyjętego przez Wykonawcę zakresu, sposobu oraz kolejności prowadzenia robót budowlanych oraz decyzji organu zarządzającego ruchem w zakresie zatwierdzenia projektu zmiany organizacji ruchu czy organów opiniujących taką zmianę - Policji czy Zarządu Transportu Metropolitalnego. W związku z powyższym, niniejsze koszty należy uwzględnić w pozycji przedmiarowej „Tymczasowa organizacja ruchu na czas prowadzenia robót budowlanych” (poz. 25, b. drogowa (bez inf. row.), obszar 2A).
Pytanie nr 7
W związku z odpowiedziami Zamawiającego na pytania z dnia 27.08.2020r. na pytanie nr 40, 41, kiedy Wykonawca będzie mógł uzgodnić z Zamawiającym zmiany dot. rodzaju dysz oraz czy oprawy LED powinny posiadać funkcję RDM? Jeżeli Zamawiający przed złożeniem oferty nie wyrazi zgody na zastosowanie proponowanego rozwiązania ryzykowne jest przyjmowanie, że po podpisaniu umowy się zgodzi. Odkładanie decyzji Zamawiającego dotyczącego wyboru rozwiązań na okres po podpisaniu umowy może zakłócić uczciwą konkurencję.
Odpowiedź
Do wyceny należy przyjmować elementy zgodne ze specyfikacją. Elementy wyposażenia można zmienić po uzgodnieniu z Zamawiającym na etapie wykonawstwa.
Zamawiający dopuszcza zastosowanie przez Wykonawcę rozwiązań równoważnych tzn. materiałów nie gorszych niż określone w dokumentacji. Zastosowane materiały muszą odpowiadać cechom technicznym i jakościowym materiałów wskazanych w dokumentacji technicznej. Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne opisane przez Zamawiającego w dokumentacji technicznej obowiązany jest wykazać, że roboty te spełniają wymagania określone przez Zamawiającego - art. 30 ust. 5 ustawy Prawo Zamówień Publicznych
Przyjęte do obsługi fontanny parametry mają zastosowanie na terenie miasta Gliwice, stąd wymagania w celu ujednolicenia systemu oraz ułatwienia przyszłej obsługi i konserwacji fontanny.
Pytanie nr 8
W związku z odpowiedziami Zamawiającego na pytania z dnia 27.08.2020r. na pytanie nr 46 oraz 117, W związku z decyzją Zamawiającego, że kanalizacja o średnicy kdB900 od studni D37 do studni D72 o długości 101,45m należy poddać renowacji, proszę o wskazanie na jakim odcinku będzie wykonana kanalizacja wskazana w poz. 30 przedmiaru ofertowego kanalizacji deszczowej obszaru 2A. Pozostawienie do wyceny zarówno wykonania kanalizacji fi900 jak i renowacji kanału 900 z uwagi na wysoki koszt obu tych robót jest mało uzasadniony.
Odpowiedź
Przedmiar ofertowy został skorygowany w opisywanym zakresie (w poz. 30 przyjęto wartość „0”).
Pytanie nr 9
W związku z odpowiedziami Zamawiającego na pytania z dnia 27.08.2020r. na pytanie nr 52, proszę o wskazanie w którym momencie Wykonawca ma dokonać scalenia elementów przedmiaru ofertowego?
Odpowiedź
Zgodnie z zapisami Opisu Przedmiotu Zamówienia rozdział III Zalecenia dodatkowe związane z wykonaniem zamówienia pkt. 3 Wykonawca będzie zobowiązany do przedstawienia propozycji scalenia elementów przedmiaru ofertowego w tabelach elementów rozliczeniowych w sposób umożliwiający uproszczenia obliczeń. Rozwiązanie należy przedstawić Zamawiającemu do akceptacji w terminie 30 dni od podpisania Umowy.
Pytanie nr 10
W związku z odpowiedziami Zamawiającego na pytania z dnia 27.08.2020r. na pytanie nr 66. Proszę o wskazanie w którym miejscu Zamawiający dodał pozycje dotyczącą malowania przejazdów rowerowych na kolor czerwony.
Odpowiedź
Przedmiar został uzupełniony o brakującą pozycję (poz. 1.2 przedmiaru dla Docelowej Organizacji Ruchu).
Pytanie nr 11
Wnoszę, z uwagi na ilość przedmiarów robót, aby Zamawiający, każdorazowo dokonując zmiany w przedmiarze robót czy dodając konkretną pozycję podawał wraz z zmianą numer zmienianej czy dodawanej pozycji oraz określał którego obszaru i jakiej branży zmiana dotyczy. W związku z odpowiedzią na pytanie nr 53 w której Zamawiający wskazuje, że na etapie procedury przetargowej chciał z pomocą wykonawców wyłapać maksymalną liczbę nieścisłości w celu dokonania jak najbardziej rzetelnej wyceny przez oferentów. Nie sposób odmówić zadaniu skomplikowania, skoro sam Zamawiający posiadając wgląd do dokumentacji i przedmiarów robót od lipca 2019 świadom jest tego że nie wyłapał sam wszystkich błędów i nieścisłości. Nieuzasadnionym jest zatem założenie, że wykonawcy mający wgląd do dokumentacji od 27.07.2020 będą w stanie poznać całość zadania w przynajmniej porównywalnym do zamawiającego stopniu. Zatem w celu poprawy współpracy, o którą sam Zamawiający zabiega, wnoszę aby odpowiedzi były maksymalnie wyczerpujące, wraz z powołaniem się na konkretne punkty czy to przedmiarów czy innych dokumentów.
Odpowiedź
Zamawiający przychyla się do wniosku – nowe bądź zmienione pozycje będą wyróżniane kolorystycznie.
Pytanie nr 12
Wnoszę o załączenie na stronie Zamawiającego aktualnych:
a. SIWZ,
b. OPZ,
c. Wzoru umowy,
d. Wytycznych TOR,
e. Przedmiarów robót wszystkich obszarów i branż
na dzień ich załączenia wraz z naniesionymi wszystkimi modyfikacjami. Dotyczy to przede wszystkim przedmiarów robót, które dla prawidłowej wyceny maja charakter kluczowy.
Odpowiedź
Zamawiający dokonał aktualizacji pozycji, o których mowa powyżej.
Pytanie nr 13
W związku z odpowiedziami Zamawiającego na pytania z dnia 27.08.2020r. na pytanie nr 82 Zamawiający stanowi „niniejsze koszty należy uwzględnić w pozycji przedmiarowej „Tymczasowa organizacja ruchu na czas prowadzenia robót budowlanych”” brak jest jednak takiej pozycji w załączonych przedmiarach robót. Proszę o wyjaśnienie.
Odpowiedź
Przedmiar został uzupełniony o brakującą pozycję (poz. 25, b. drogowa (bez inf. row.), obszar 2A).
Pytanie nr 14
Dotyczy przedmiaru obszaru 2A branża sanitarna - sieć wodociągowa oraz projektu wykonawczego obszaru 2A rysunek "profile sieci wodociągowej". Zgodnie z przedmiarem do wykonania jest m.in. ułożenie 260,4 mb rur o średnicy 110mm oraz 134,3mb rur o średnicy 63mm, natomiast zgodnie z rysunkiem "profile sieci wodociągowej" do wykonania jest m.in. ok 389mb rur średnicy 110mm (w14-w26 L=147, w30-w50 L=192.6, w51-w59 L=49.6) oraz ok 84.5mb rur o średnicy 63mm. Proszę o wyjaśnienie rozbieżności.
Odpowiedź
Zamawiający potwierdza, że wartości z profilu/projektu są danymi poprawnymi. Przedmiar ofertowy został skorygowany (poz. 12 i 14, b. sanitarna – sieć wodociągowa, obszar 2A).
Pytanie nr 15
W przedmiarze br. Drogowej, Obszar 2A, pozycja 2.23 „Ręczne rozebranie nawierzchni z kostki kamiennej nieregularnej o wysokości 10 cm na podsypce cementowo-piaskowej” oraz na rysunku nr 55619-2A-PW-2D-003R_A – Plan Sytuacyjny-Rozbiórki elementów nawierzchni, podano błędną ilość kostki do rozbiórki, równą 3756,6 m2. Obmiar w terenie oraz sprawdzenie powierzchni nawierzchni z kostki granitowej na rysunku w wersji CAD, wykazały że powierzchnia nawierzchni, o której mowa równa jest około 1760 m2. Prosimy o korektę ilości w pozycjach 2.23 do 2.25 w przedmiarze br. Drogowej dla obszaru 2A.
Odpowiedź
Zamawiający informuje, że dokonał korekty przedmiaru ofertowego br. drogowej (bez inf. row.) dla obszaru 2A w zakresie robót rozbiórkowych (poz. 2.5, 2.5A, 2.6, 2.6A, 2.8, 2.23, 2.24A, 2.25).
Pytanie nr 16
Dotyczy zakresu małej architektury.
Po szczegółowej analizie dokumentacji technicznej dla małej architektury ( ławki, donice, kosze na śmieci, stojaki rowerowe i słupki ) stwierdzamy, że na potrzeby projektowe zastosowano produkty wskazujące na jedną firmę - Puczyński mała architektura. Czy Zamawiający dopuści zastosowanie wyrobów wykonanych z tych samych materiałów oraz zachowujących podstawowe funkcje i zbliżone wymiary, mogących jednak różnić się kształtem i wzornictwem.
Odpowiedź
Zamawiający informuje, że dopuszcza się nieistotne zmiany w zakresie wymiarów, kształtu czy wzornictwa elementów małej architektury przy zachowaniu określonych w projekcie funkcjonalności tych elementów, stylistyki i estetyki (spełniając jednocześnie warunek jednolitości tych elementów w odniesieniu do całości obszaru zamówienia). Nie dopuszcza się natomiast możliwości zastosowania elementów odbiegających od założonych w projektach rozwiązań.
W przypadku braku dostępności na rynku oczekiwanych przez Zamawiającego elementów małej architektury, Wykonawca będzie musiał je wykonać.
Jednocześnie Zamawiający informuje, że zgodnie z opisem technicznym projektów wykonawczych dla zakresu małej architektury ostateczny dobór elementów małej architektury wymaga uzgodnienia z Zamawiającym przed zamówieniem produktów.
Wszystkie odpowiedzi na pytania należy uznać jako integralną cześć SIWZ wraz z ewentualnymi jej zmianami, które mogły wprowadzić udzielone odpowiedzi.
|