Odpowiedź na zapytania do specyfikacji istotnych warunków zamówienia
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1843 z późn. zm.), w związku ze złożonym zapytaniem do treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia w imieniu Zamawiającego udzielam następujących wyjaśnień:
Pytanie nr 1. Czy Zamawiający akceptuje prawo Wykonawcy do wstrzymania robót w terminie 14 dni od daty wymagalności niezapłaconej przez Zamawiającego faktury Wykonawcy?
Odpowiedź: Zamawiający nie akceptuje propozycji Wykonawcy polegającej na wstrzymaniu robót w terminie 14 dni od daty wymagalności faktury niezapłaconej przez Zamawiającego.
Pytanie nr 2. Dotyczy kary umownej w wysokości 5% wynagrodzenia brutto za odstąpienie od umowy przez Wykonawcę z przyczyn od niego zależnych – czy Zamawiający akceptuje doprecyzowanie: „z przyczyn zależnych i zawinionych przez Zamawiającego”, analogicznie do kary płaconej z tytułu odstąpienia od umowy z przyczyn zależnych i zawinionych przez Zamawiającego?
Odpowiedź: Zamawiający dokonał modyfikacji zapisów umowy w zakresie brzmienia §9 ust. 1 pkt 1 ppkt f), w sposób następujący: "za odstąpienie od umowy przez Wykonawcę z przyczyn od niego zależnych i zawinionych, Wykonawca zapłaci karę w wysokości 5% wynagrodzenia umownego brutto określonego w §5 ust. 1 umowy".
Pytanie nr 3. Dotyczy kary umownej w wysokości 2% wynagrodzenia umownego brutto umowy
o podwykonawstwo, której brak zapłaty dotyczy z tytułu braku zapłaty wynagrodzenia należnego Podwykonawcom lub dalszym Podwykonawcom – czy Zamawiający akceptuje ustalenie kary na poziomie nie wyższym niż 2 000,00 zł?
Odpowiedź: Zamawiający nie wyraża zgody na zmianę wysokości kary umownej dotyczącej braku zapłaty wynagrodzenia należnego Podwykonawcom.
Pytanie nr 4. Czy Zamawiający akceptuje ustalenie limitu kar z tytułu zwłoki w wysokości 10% wynagrodzenia netto?
Odpowiedź: Zamawiający wprowadził do umowy zapis w §9 ust. 4 o brzmieniu: Łączna wysokość kar umownych naliczana przez Zamawiającego nie może przekroczyć 15% wartości wynagrodzenia opisanego w §5 ust 2.
Zapis ten ustala górną granicę naliczonych dla Wykonawcy kar.
Pytanie nr 5. Czy Zamawiający akceptuje zastąpienie słowa „opóźnienie” – które może nie wynikać z przyczyn Wykonawcy i konieczności ponoszenia konsekwencji opóźnienia przez Wykonawcę w postaci kar umownych nie powiązanych z poniesieniem jakichkolwiek strat przez Zamawiającego, a dodatkowo nie zawinionych przez Wykonawcę, słowem „zwłoka” lub „opóźnienie z winy Wykonawcy”, analogicznie do kary za zwłokę płaconej przez Zamawiającego?
Odpowiedź: Zamawiający dokonał modyfikacji zapisów umowy w zakresie §9 (Kary i odszkodowania) ust. 1 ppkt a) i b) poprzez zastąpienie słowa „opóźnienie” słowem „zwłoka”.
Pytanie nr 6. Czy Zamawiający akceptuje anulowanie kar umownych w przypadku dotrzymania terminu realizacji?
Odpowiedź: W opinii Zamawiającego anulowanie kar jest naruszeniem warunków umowy a poniekąd również zapisów art. 5 ust 1 pkt 1) Ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1440) gdzie zapisano, iż „Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest: niepobranie lub niedochodzenie należności Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innej jednostki sektora finansów publicznych …”
Pytanie nr 7. Czy Zamawiający akceptuje doprecyzowanie postanowienia umowy w sposób zgodny z wyrokiem Sądu Najwyższego z 22.06.2007 r., sygn. akt V CSK 99/2007 przez zastąpienie wyrażenia: „bez zastrzeżeń protokołu odbioru częściowego robót budowlanych", wyrażeniem: „bez istotnych zastrzeżeń protokołu odbioru częściowego robót budowlanych", stanowiącym jednoznacznie, że strony umowy o roboty budowlane nie mogą uzależnić wypłaty wynagrodzenia należnego wykonawcy od braku jakichkolwiek usterek, a postanowienia umowy o tzw. bezusterkowym odbiorze robót są nieważne?
Odpowiedź: Zamawiający nie wyraża zgody na zastąpienie wyrażenia „bez zastrzeżeń” zwrotem „bez istotnych zastrzeżeń”.
Pytanie nr 8. Dotyczy Umowa §5 ust. 23 – (1) czy Zamawiający akceptuje, że udokumentowanie zapłaty podwykonawcom będzie dotyczyło płatności wymagalnych?; (2) czy Zamawiający akceptuje przedkładanie dowodów zapłaty podwykonawcom przez Wykonawcę?, (3) czy Zamawiający akceptuje doprecyzowanie, iż kaucje zabezpieczające należyte wykonanie robót mogą być zatrzymywane podwykonawcom przez Wykonawcę i zwolnione po upływie odpowiednich okresów gwarancyjnych?
Odpowiedź: Zamawiający wyjaśnia, iż przedmiotowy zapis jest powtórzeniem wymagań zawartych w ustawie prawo zamówień publicznych art. 143a ust.1 pkt 1) i ust. 2, który mówi że, w przypadku zamówień na roboty budowlane, których termin wykonywania jest dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli umowa przewiduje zapłatę wynagrodzenia należnego wykonawcy w częściach - warunkiem zapłaty przez zamawiającego drugiej i następnych części należnego wynagrodzenia za odebrane roboty budowlane jest przedstawienie dowodów zapłaty wymagalnego wynagrodzenia podwykonawcom i dalszym podwykonawcom. W przypadku nieprzedstawienia przez wykonawcę wszystkich dowodów zapłaty, o których mowa w ust. 1, wstrzymuje się odpowiednio: wypłatę należnego wynagrodzenia za odebrane roboty budowlane, udzielenie kolejnej zaliczki - w części równej sumie kwot wynikających z nieprzedstawionych dowodów zapłaty.
W kwestii oznaczonej jako (3) odpowiedzialność Zamawiającego nie dotyczy żadnych innych elementów związanych z rozliczeniami, w tym nie dotyczy zabezpieczenia należytego wykonania umowy, jakie Podwykonawca wniósł Wykonawcy zamówienia publicznego.
Pytanie nr 9. Dotyczy Umowa §5 ust. 23 pkt 2 - czy Zamawiający akceptuje usunięcie wymogu przedkładania oświadczeń podwykonawców, że nie wnoszą oni do Wykonawcy żadnych roszczeń z tytułu tych umów jako warunku zapłaty ze względu na fakt, iż będą mieli oni roszczenia do podwykonawcy chociażby z tytułu kaucji/zabezpieczeń robót podwykonawców, w tym na okres gwarancji i rękojmi?
Odpowiedź: Zamawiający nie wyraża zgody na usunięcie wymogu przedkładania oświadczeń Podwykonawców.
Pytanie nr 10. Dotyczy Umowa §6 ust. 1 pkt 1 lit. (d) - czy Zamawiający akceptuje doprecyzowanie: odstąpienie od Umowy, jeżeli zostanie wydany nakaz zajęcia majątku Wykonawcy w stopniu uniemożliwiającym realizację Umowy?
Odpowiedź: Zamawiający nie wyraża zgody na wprowadzenie doprecyzowania.
Pytanie nr 11. Dotyczy Umowa §10 ust. 4 - (1) w jakim terminie od dnia zgłoszenia Zamawiający zakończy odbiór częściowy – proponuje się 7 dni?; (2) w jakim terminie od dnia zgłoszenia Zamawiający zakończy odbiór końcowy – proponuje się 14 dni?
Odpowiedź: Zamawiający nie wyraża zgody na wprowadzenie zmian w tym zakresie.
Pytanie nr 12. Dotyczy Umowa §10 ust. 4; […] - czy Zamawiający akceptuje obniżenie ustalone w drodze negocjacji Zamawiającego z Wykonawcą lub przez niezależnego eksperta?
Odpowiedź: Zamawiający nie wyraża zgody na wprowadzenie zmian w tym zakresie.
Pytanie nr 13. Umowa §10 ust. 9 - czy Zamawiający akceptuje usuwanie wad i usterek w terminie uzgodnionym przez Zamawiającego z Wykonawcą, uwzględniającym możliwości technologiczne i reguły sztuki budowlanej?
Odpowiedź: Zamawiający wprowadził zmianę w zapisach wzoru umowy poprzez dodanie w §10 ust.10 o brzmieniu:
Strony dopuszczają możliwość przedłużenia terminu, o którym mowa w treści ust. 9, jeżeli przemawiają za tym względy techniczne, technologiczne lub organizacyjne. W przypadku, o którym mowa w zd. 1, Wykonawca winien zwrócić się do Zamawiającego na piśmie, wskazując, z uwzględnieniem zasad sztuki budowlanej, proponowany termin usunięcia wady lub usterki oraz okoliczności uzasadniające jego wydłużenie. Każdorazowe wydłużenie terminu w tym względzie wymaga akceptacji Zamawiającego. Jeśli wydłużenie terminu usunięcia wady lub usterki wpłynie na czas czynności odbiorowych, Wykonawcy nie będą przysługiwały z tego tytułu żadne roszczenia.
Pytanie nr 14. Prosimy o podanie dokładnej nazwy Beneficjenta Gwarancji Wadialnej?
Dokładna nazwa Beneficjenta Gwarancji Wadialnej:
Miasto Gliwice, w imieniu i na rzecz którego działa Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich (jak w preambule wzoru umowy).
Wszystkie odpowiedzi na pytania należy uznać jako integralną część SIWZ wraz z ewentualnymi jej zmianami, które mogły wprowadzić udzielone odpowiedzi.
|